Gitara basowa to wyjątkowy instrument. W zespołach pełni bardzo ważne funkcje – przede wszystkim wypełnia dolne pasmo częstotliwości, dzięki czemu brzmienie całości staje się znacznie pełniejsze. To kluczowy instrument w sekcji rytmicznej, ale pełni też bardzo odpowiedzialną rolę od strony harmonicznej. Muzycy grający na gitarze basowej często są niedoceniani, ale mimo wszystko pełnią bardzo istotną funkcję muzyczną nawet w najbardziej znanych zespołach. Przede wszystkim jednak gra na basie potrafi sprawić wiele radości i rozwija muzycznie zarówno osoby grające również na innych instrumentach, jak i te, dla których jest pierwszy i ostatni instrument.
Warto zainwestować w sprzęt (ale niewiele)
Gra na instrumentach powinna przede wszystkim przynosić przyjemność grającemu – dopiero wtedy jest szansa, że muzyka spodoba się także słuchaczom. Chcąc rozpocząć naukę na gitarze basowej, warto zainwestować choć niedużą sumę pieniędzy w sprzęt do nauki. W szczególności, jeśli to będzie Twoja pierwsza gitara basowa, nie trzeba na początek inwestować dużej sumy pieniędzy – wystarczy tania, ale porządna gitara i wzmacniacz słuchawkowy ze słuchawkami. Jeśli dobrze poszukasz, taki zestaw może kosztować około 500 złotych, a umożliwi Ci swobodne ćwiczenie bez konieczności poszukiwania odpowiedniego miejsca na głośne próby. Trenować możesz o każdej godzinie – zarówno w dzień, jak i w nocy. Najczęściej takie rozwiązanie pozwoli Ci także ćwiczyć, słysząc jednocześnie dźwięk Twojej gitary i ulubionych nagrań (dzięki podłączonemu do wzmacniacza odtwarzaczowi).
Minimalizacja to też dobra droga na początek
Mimo wszystko, jeżeli bardzo chcesz zacząć, ale nie posiadasz odpowiednich możliwości finansowych – ćwiczyć możesz zacząć na zwykłej gitarze. Standardowe strojenie czterostrunowej gitary basowej, to od najniższego dźwięku struny w kolejności E, A, D, G. Warto zauważyć, że standardowo nastrojona gitara klasyczna oraz akustyczna posiadają strój E, A, D, G, H, E. Jeżeli w domu masz dostępną choćby najtańszą gitarę, możesz wykorzystać ją do pierwszych ćwiczeń na basie – wystarczy, że będziesz omijać dwie najwyżej brzmiące struny. To oczywiście rozwiązanie, które sprawdzi się tylko tymczasowo – na takim sprzęcie niestety nie uda się koncert czy próba z zespołem. Wrogami jest tutaj przede wszystkim brzmienie, możliwości techniczne oraz wygoda gry. Gitara basowa jest po prostu inaczej zbudowana niż klasyczna – najbardziej odczuwalną granicą (poza brzemieniem) jest gryf ze znacznie mniejszymi odległościami pomiędzy progami, co bezpośrednio przekłada się na inną technikę gry. Nie mniej jednak, jeżeli chcesz zacząć grę na basie, ale w danym momencie nie masz możliwości finansowych na inwestycję, skorzystanie z gitary akustycznej lub klasycznej to doskonały sposób, żeby rozpocząć już ćwiczenie, poznawać podstawy teoretyczne i utrzymywać zapał do działania.
Gitara basowa – skąd czerpać wiedzę?
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zapisanie się do szkoły, w której doświadczeni muzycy uczą gry na instrumentach. Kontaktem z zawodowymi muzykami to bardzo duża zaleta takiego rozwiązania. Dodatkowo bardzo wartościowe jest też nabywanie kontaktów z innymi uczniami grającymi na różnych instrumentach, dostęp do porządnego sprzętu oraz często również dostęp do pomieszczeń, w których spokojnie można przeprowadzić prawdziwą próbę z muzykami. Oczywiście tego rodzaju podejście wymaga inwestycji większych nakładów finansowych, a nie każdy może sobie na nie pozwolić. Na szczęście w dzisiejszych czasach z łatwością możesz zakupić sobie książki wydane przez najbardziej znanych muzyków na świecie, ze szkołą gry na gitarze basowej. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych materiałów zamieszczanych w Internecie (na przykład na YouTube). Warto przy okazji zainwestować pewną ilość czasu w naukę teorii muzyki i w umiejętność czytania nut. Nie jest to skomplikowane, natomiast otwiera bardzo szerokie możliwości zarówno dla początkujących, jak i zawodowych muzyków.
Gitara basowa – mądre ćwiczenie to podstawa
Niezależnie od instrumentu, prawidłowy sposób ćwiczenia to podstawa. Posiadając dobry warsztat techniczny, uzdolniony muzyk ma pełną dowolność w wyrażaniu sztuki. Braki w warsztacie grania na instrumencie praktycznie całkowicie to uniemożliwiają. Właśnie dlatego warto poświęcać dostatecznie dużo czasu na naukę gry, a później szlifowanie i rozwijanie nabytych umiejętności. Przede wszystkim każdy trening dobrze jest zaczynać od stosownej rozgrzewki, a następnie obrać plan działania. W dostępnych materiałach edukacyjnych znajdują się duże ilości wprawek i ćwiczeń, które usprawnią warsztat – warto z nich korzystać i trenować. Cokolwiek będziesz ćwiczył, zacznij w wolnym tempie i dopiero w momencie osiągnięcia perfekcji delikatnie je zwiększaj (o kilka lub kilkanaście procent). Takie działanie pozwoli Ci możliwie najoptymalniej czasowo opanować techniki i nowy materiał, a gitara basowa będzie stopniowo odwdzięczać się coraz lepszymi dźwiękami. Aby sprawnie posuwać się z takimi zadaniami, warto zaopatrzyć się w metronom. Trzeba pamiętać też, że gitara basowa to część sekcji rytmicznej – na Twoich i perkusisty barkach spoczywa większość odpowiedzialności za równą grę w zespole.
Podstawa to metronom – Camtronome
Czym jest metronom? Każdy muzyk powinien to wiedzieć – jest to urządzenie odmierzające wartości rytmiczne za pomocą sygnałów dźwiękowych.
Dzisiejsza technologia pozwala na wyjątkowe i niespodziewane rozwiązania. Jeszcze kilka lat temu każdy muzyk musiał zaopatrzyć się w kolejne urządzenie analogowe lub cyfrowe, żeby móc swobodnie korzystać z metronomu. Dzisiaj wystarczy, że posiadasz smartfona z systemem Android lub iOS – możesz zainstalować aplikację Camtronome i cieszyć się znacznie większymi możliwościami, niż te które oferowało większość z opisywanych urządzeń. Camtronome to wyjątkowe oprogramowanie wykonane przez ludzi z pasją. Przede wszystkim możesz być pewny stabilności oprogramowania oraz równej pracy metronomu. Oprócz tego aplikacja oferuje szereg praktycznych funkcji – między innymi takie, jak ustawianie nieregularnych akcentów czy zmiana tempa co określony czas lub co określoną ilość taktów. Bardzo praktyczna, w szczególności dla muzyków koncertujących, jest funkcja możliwości zapamiętywania ustawień metronomu dla całego utworu. Aplikacja umożliwia tam zmiany tempa, akcentów, a nawet zmiany metrum. To narzędzie, które może być bardzo pomocne zarówno podczas samodzielnego ćwiczenia albo prób zespołu. Istnieje również funkcja nagrywania próby tak, żebyś mógł później weryfikować potencjalne błędy. Projektanci aplikacji przemyśleli ją tak, aby realnie zachęcała do treningu. W zamian za regularne próby, użytkownik jest nagradzany brakiem reklam.
Zadbaj o motywację – pracuj w domu i z zespołem
Niezależnie od tego, czy jesteś dopiero całkowicie początkujący, grasz już jakiś czas czy umiesz grać na innym instrumencie. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z basem – zadbaj o swoją motywację. Na pewno są jakieś pozytywne czynniki, które popchnęły Cię do decyzji o nauce na basie – rozpoznaj je i pielęgnuj. Warto szukać nagrań z basistami, których podziwiasz, słuchając każdego rodzaju muzyki zwracać uwagę na różne podejścia do linii basu. Nawet jeżeli masz obrany konkretny gatunek muzyki, na którym zamierzasz się skupić, eksperymentuj nawet z takimi, jakich na pewno nie zamierzasz grać. Podejście tego rodzaju jest bardzo rozwijające i bardzo poszerza horyzonty. Pamiętaj, żeby po każdym intensywnym ćwiczeniu zapewnić sobie chociaż chwilę swobodnego grania bez przejmowania się techniką – tylko Ty i muzyka. Możesz pograć sobie z kimś, albo po prostu puścić ulubione nagranie na słuchawki i zagrać na basie do niego. To pozwoli Ci się rozwijać i podtrzymywać motywację.