Gitara

Jak grać na gitarze w 13 prostych krokach

Jak grać na gitarze
Nauka gry na gitarze

Jeśli Twoim marzeniem jest zanurzenie się w świecie sześciu strun, ten artykuł jest tym, czego potrzebujesz! Gitara jest popularnym instrumentem, który wykorzystuje się w wielu kulturach, jak i stylach muzycznych. Jej wszechstronność, niewielki rozmiar, przystępna cena to bez wątpienia dobre powody, aby chcieć nauczyć się grać na gitarze. 

Nauka gry na gitarze jest w zasięgu każdego. Jednak, mimo że nie ma magicznej formułki, dzięki której osiągniesz tej cel, możesz skorzystać z naszych rekomendacji, które ułatwią Ci rozpoczęcie gry na gitarze. 

Jak zacząć grać na gitarze?

Poniżej przygotowaliśmy 13 podpowiedzi, dzięki którym dowiesz się, jak poznać instrument i zacząć ćwiczyć. Zawsze pamiętaj, że kluczowe jest spokojne i świadome podejście do nauki — zaufaj procesowi!

1. Jaką gitarę wybrać na początek? Dobry stosunek ceny do jakości. 

Nie trzeba wcale dużo wydać, żeby kupić swoją pierwszą gitarę. Na początku najważniejszy jest systematyczny rozwój umiejętności i zapoznawanie się z instrumentem. Poszukaj więc

gitary, która ma dobry stosunek ceny do jakości, mieści się w Twoim budżecie i będzie nadawać się do gry. Nasza rada jest taka, abyś przeszukał sklepy internetowe i stacjonarne pod kątem znanych marek i modeli dostępnych na rynku. Jednymi z najlepszych modeli dla początkujących są np. 

  • Gitary klasyczne: Yamaha GL1, Yamaha C 30 M,  La Mancha Rubi S, Washburn OC1. 
  • Gitary akustyczne: Fender FA-15 Steel ¾, Fender FA-125 Dreadnought, Yamaha F310, Baton Rouge L6, Fender CD 140 S, Epiphone DR500MCE 
Gitara akustyczna w roku dużego pokoju

Jaką gitarę wybrać? Na początek postaw na sprawdzone marki.

2. Jaką gitarę wybrać? Akustyczną czy klasyczną? Wybierz typ gitary.

Ludzie, którzy chcą nauczyć się grać na gitarze, często zastanawiają się, czy powinni zacząć od gitary akustycznej ze stalowymi strunami, czy od gitary klasycznej z nylonowymi strunami. Prawda jest taka, że ​​przy tym wyborze trzeba wziąć pod uwagę swój gust muzyczny i brzmienie, które podoba Ci się najbardziej.

Na przykład, jeśli lubisz flamenco, bossa-novę, lub muzykę klasyczną, pomyśl o gitarze klasycznej. Jeśli natomiast słuchasz bluesa, jazz, rock, lepszym rozwiązaniem będą struny stalowe i gitara akustyczna. Jeśli chodzi o grywalność, ogólnie rzecz biorąc, gitary z nylonowymi strunami są zwykle wygodniejsze. Dzieje się tak dlatego, że struny nylonowe mają mniejsze napięcie niż struny stalowe. Jednak w obu przypadkach będziesz na początku odczuwać dyskomfort i ból opuszków palców, dopóki Ci się one nie utwardzą. Jest to część procesu. Z biegiem czasu nie będziesz już odczuwać bólu — każdy początkujący przez to przechodzi!

3. Zapoznaj się z budową gitary

Podstawowym krokiem w procesie nauki gry na gitarze jest zapoznanie się z różnymi częściami instrumentu. Chodzi o to, aby zrozumieć jej działania i poznać anatomię budowy. 

Standardowa gitara ma sześć strun i istnieje kilka sposobów na ich nastrojenie.

Gitarowa kostka między strunami

Zapoznaj się z tym, jak zbudowana jest gitara.

4. Jak stroić gitarę?

Istnieje kilka sposobów strojenia gitary, najprostszym z nich jest zainstalowanie aplikacji z tunerem gitarowym lub kupno elektronicznego tunera. Aplikacje można pobrać na swój telefon komórkowy — Android, iOS i korzystać z tunera zawsze, gdy tylko go potrzebujesz. 

Struny powinny być nastrojone następująco (nazwy dźwięków, patrząc od dołu do góry).

  1. E4
  2. B3
  3. G3
  4. D3
  5. A2
  6. E2

Używając tunera, patrz na jego wskazówkę — jeśli jest ona przesunięta w lewo i ma kolor inny niż zielony (na przykład pomarańczowy), oznacza to, że dźwięk jest za nisko — struna musi być zatem naciągnięta mocniej. Gdy to zrobisz, wskazówka tunera powinna przesunąć się w prawo i zmienić kolor na zielony. 

Niektóre modele gitar mają wbudowany tuner — zwykle są to gitary elektroakustyczne. 

5. Jak prawidłowo trzymać gitarę? Wybierz dobrą pozycję

Prawda jest taka, że ​​nie ma jednego prawidłowego sposobu trzymania gitary. Wszystko zależy od stylu, w jakim będziesz grać, a także od podejścia, jakie przyjmiesz.

Gitarzyści klasyczni zazwyczaj podpierają gitarę na uniesionej lewej nodze (w przypadku graczy praworęcznych) za pomocą specjalnego podnóżka. A dobrą pozycją dla osób chcących grać muzykę popularną jest np. prawa noga zarzucona na lewą, lub obie stopy na ziemi. W każdym razie istnieją dwie podstawowe zasady trzymania instrumentu:

  1. Usiądź prosto, trzymając instrument w takiej pozycji, w której bez trudności będziesz mógł poruszać ramionami wokół niego; 
  2. Pochyl się lekko do przodu, tak jakby Twoja klatka piersiowa i gitara opierały się o siebie.

Najważniejsze, abyś czuł się komfortowo grając! Wypróbuj różne pozycje, aż znajdziesz tę, która będzie dla Ciebie najlepsza. 

6. Co robi lewa ręka w grze na gitarze? Jak ją ułożyć?

Tradycyjnie gitarę ustawia się gryfem skierowanym w lewą stronę. Dlatego też, jeśli jesteś praworęczny, akordy będziesz grał lewą ręką. Jeśli jesteś leworęczny, też możesz uczyć się grać w ten sposób (wiele leworęcznych gitarzystów decyduje się na tradycyjne granie w standardowej pozycji) lub zainwestować w gitarę dla leworęcznych. Ważną rzeczą jest to, aby Twoja ręka i ramię mogły się swobodnie poruszać.

Jeśli chodzi o pozycję, należy pamiętać o następujących kwestiach:

Dłoń powinna dopasować się do gryfu w sposób zrelaksowany i naturalny. Nie zginaj zbytnio nadgarstka i unikaj jego całkowitego prostowania. Choć może się to wydawać dziwne, do tworzenia akordów bardziej używa się ruchów ramion niż nadgarstka. Dlatego szukaj odpowiedniej pozycji dla nadgarstka i przedramienia.

7. Jak ułożyć prawą rękę?

Prawa ręka jest odpowiedzialna za szarpanie lub uderzanie w struny. Oznacza to, że to ona odpowiada za rytm i palcowanie. W tym przypadku ważne jest, aby ramię i dłoń przylegały naturalnie do korpusu gitary. Aby to zrobić, umieść dłoń w pobliżu dziury rezonansowej instrumentu i pozwól jej rozluźnić się wraz z ramieniem. Tak powinna wyglądać naturalna pozycja ramienia. Staraj się unikać pozycji, które zmuszają nadgarstek do ruchu w lewo lub w prawo. Gra na gitarze w ten sposób może powodować ból.

8. Co z palcami? Naucz się, jak przypisuje się numery do palców

Bardzo ważne jest zrozumienie roli każdego palca podczas gry na gitarze. W tym celu dla każdego z nich istnieje prawidłowe nazewnictwo, które ułatwi Ci ćwiczenie gry na instrumencie. W lewej ręce (tej, która naciska struny) oznacza się je od 1 do 4. Pamiętając, że kciuk nie jest uwzględniony w tej numeracji, ponieważ jego miejsce prawie zawsze znajduje się poza gryfem.

9. Jak łapać chwyty gitarowe? Naucz się czytać akordy

Jak wiadomo, gitara jest instrumentem powszechnie używanym do akompaniamentu. Dlatego częściej gra się akordami, niż tylko pojedynczymi nutami.

Różnica między akordem a nutą jest następująca: nuta to określona częstotliwość dźwięku mierzona w hercach (Hz). Natomiast akord to zestaw co najmniej trzech nut.

Pomimo używania tych samych nazw co nuty (C, D, E, F, G, A i B), akordy są identyfikowane za pomocą kilku form notacji muzycznej. Mogą być one oznaczone literami alfabetu. 

Skąd wiadomo, jakich palców używać do grania akordów? Otóż zwykle akordom towarzyszą diagramy wyjaśniające, jakich palców należy używać i gdzie je umieścić na gitarze.

Z czasem nauczysz się nowych akordów, nowych pozycji, ale zauważysz też, że wiele z nich powtarza się w innych utworach. Sprawa akordów jest bardzo rozbudowana, dlatego zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na YouTube, gdzie w szybki sposób zobaczysz, jak należy chwytać akordy gitarowe!

10. Naucz się grać pierwszy utwór

Teraz masz niezbędną wiedzę, aby nauczyć się grać swoją pierwszą piosenkę na gitarze!

A jeśli nie wiesz, od jakiego utworu zacząć, mamy dla Ciebie 9 propozycji łatwych piosenek na gitarę dla początkujących

Ważne jest, aby zawsze iść do przodu z cierpliwością, poświęceniem oraz otwartym i kreatywnym umysłem!

11. Stwórz swój repertuar

Gdy nauczysz się grać swoją pierwszą piosenkę na gitarze, możesz zacząć myśleć o innych utworach, które również chciałbyś zagrać. Radzimy szukać piosenek, które wykorzystują te same akordy, które już znasz, dzięki czemu będziesz ćwiczyć poznane chwyty z większą różnorodnością. Możesz np. poznać 3 progresje akordów, dzięki którym zagrasz wiele piosenek

Stopniowo wprowadzaj też nowe akordy, aby stawiać sobie wyzwania. 

12. Graj z metronomem — pobierz aplikację Camtronome

Metronom to przydatne narzędzie, które wydaje sygnał dźwiękowy w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu będziesz grać w równym tempie, nauczysz się płynności, rytmiczności i wiele więcej!

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym muzykiem, niezawodny metronom zawsze warto mieć pod ręką. Właśnie dlatego najlepiej jest skorzystać z aplikacji na telefon Camtronome, która będzie niezwykle przydatna podczas wszystkich Twoich sesji ćwiczeń gry na gitarze. 

Obrazek zachęcający do pobrania Camtronome

Kliknij, aby pobrać najlepszy metronom Camtronome

13. Utrzymuj dyscyplinę

Gra na instrumencie muzycznym to droga pełna odkryć i radości, ale wymagająca poświęcenia i wytrwałości. Jednakże, jak powiedzieliśmy na początku tekstu: zaufaj procesowi!

Zostawiamy kilka dodatkowych wskazówek:

  • Ćwicz codziennie, nawet jeśli tylko przez chwilę (lepiej ćwiczyć pół godziny dziennie niż trzy godziny raz w tygodniu);
  • Uporządkuj materiały edukacyjne w jednym miejscu — może to być teczka, folder na komputerze, lub nawet playlista na YouTube. 
  • Każdy jest inny i wyjątkowy i czasami pewne rozwiązania mogą okazać się skuteczne w przypadku niektórych osób, a innych nie.
  • Eksploruj różne style. Gatunek muzyczny, którego nie lubisz słuchać, może pomóc Ci znaleźć rozwiązania i narzędzia pomocne do tego, co lubisz grać.

Powinno Ci się spodobać

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Gitara