Jedną z najbardziej lubianych przez początkujących gitarzystów rzeczy jest granie jak największej liczby utworów w jak najprostszy sposób. Wyobraź sobie, jak fajnie byłoby móc zagrać wiele różnych piosenek, wykorzystując sekwencje akordów, które masz już wyćwiczone. Cóż, to właśnie będzie tematem tego tekstu.
Od rocka po folk — wiele popularnych piosenek składa się z prostej podstawy bazującej na 4 akordach. Znajomość tej progresji i umiejętność jej stosowania w różnych tonacjach może być więc bardzo przydatna w graniu wielu utworów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej.
Czym jest progresja akordów?
Zacznijmy od podstaw, czyli zrozumienia nieco teorii muzyki. Akordy znajdujące się w każdym utworze pochodzą z pola harmonicznego, dzięki czemu wszystkie słyszane przez odbiorcę dźwięki harmonijnie ze sobą współbrzmią. Wiele z takich sekwencji powtarza się w różnych piosenkach, co daje możliwość nauczenia się pewnych schematów — może to pomóc Ci poszerzyć repertuar, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z muzyką.
1, 5, 6, 4 – popularna progresja akordów dla początkujących gitarzystów
Na przykład, popularną progresją akordów jest: 1, 5, 6, 4. Co to znaczy?
Cyfry w tym przypadku oznaczają akordy zbudowane na bazie pierwszego, piątego, szóstego i czwartego stopnia tzw. pola harmonicznego. Czyli, w polu harmonicznym tonacji C, cyfry te będą odpowiadać akordom: C, G, Am, F. Warto wspomnieć, że można zmienić tonację i nadal wykorzystywać tę samą sekwencję akordów. Poeksperymentuj i sprawdź, jak to działa.
Podsumowując: C, G, Am, F – ta progresja akordów pozwoli Ci zagrać setki utworów.
Teraz gdy wyjaśniliśmy już co nieco teorii, przedstawimy parę konkretnych utworów z łatwymi progresjami akordów. A pierwszym na liście będzie klasyk! Nie czekaj więc, wyjmij gitarę i rozpocznij naukę wielu chwytliwych piosenek.
The Beatles — Let it Be
Utwory The Beatles starzeją się jak wino i dlatego wciąż zajmują szczególne miejsce w sercach wielu miłośników muzyki. Nie inaczej jest w przypadku utworu Let It Be, który przy okazji jest świetnym przykładem muzyki z łatwą do zapamiętania progresją akordów.
Uproszczoną wersję Let It Be zagrać można za pomocą akordów C, G, Am, F, czyli wspomnianej wcześniej progresji 1, 5, 6, 4.
Po opanowaniu przejść między chwytami można także wzbogacić aranż o parę wariacji w akordach — jest to świetny kawałek do ćwiczeń.
U2 – With Or Without You
Cofnijmy się teraz do roku 1987, kiedy to irlandzki zespół U2 wydał album With Or Without You, który stał się wówczas wielkim hitem. Piosenka dotarła na szczyt amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Aby zagrać ten akord, użyjesz tej samej sekwencji, co w poprzedniej piosence, ale w tonacji D. Oznacza to, że sekwencja stopni jest identyczna: 1, 5, 6, 4, lecz w tym przypadku będą to akordy: D, A, Bm, G. Dla ułatwienia, możesz założyć kapodaster na drugim progu i stosować chwyty takie same, jak w przypadku tonacji C, dzięki czemu gra będzie łatwiejsza.
Jeśli chodzi o rytm, wystarczy zagrać bicie w dół na każdym akordzie, nieco tłumiąc dźwięk. Jeśli uczysz się jednocześnie grać i śpiewać, ta piosenka jest dla Ciebie.
6, 4, 1, 5 – niezwykle popularna i prosta progresja akordów
Kolejna prezentowana przez nas progresja akordów rozpoczyna się akordem molowym — dzięki czemu klimat utworu jest bardziej emocjonalny i ciekawy. Sekwencja ta jest powszechnie stosowana i bardzo prosta do zagrania. Poniżej zebraliśmy kilka przykładów, na których możesz poćwiczyć.
Avril Lavigne — Complicated
Kolejny utwór to rockowo popowy hit, który można szybko opanować na gitarze. Complicated był pierwszym singlem wydanym przez piosenkarkę Avrill Lavigne, który ukazał się na albumie Let Go w 2002 roku. Refren tej piosenki wykorzystuje progresję 6, 4, 1, 5 w tonacji F: Dm, Bb9, F, C. Zauważ, że niezależnie od tonacji, ta piosenka ma taką samą progresję akordów co poprzednia.
1, 4, 6, 5 – klasyczna sekwencja akordów, którą powinien znać każdy
Oto kolejna progresja akordów, która pozwoli Ci zagrać znane utwory w najróżniejszych stylach muzycznych. A jest nią sekwencja 1, 4, 6, 5. Poniżej przykład piosenki.
Matchbox Twenty — Unwell
Unwell jest przebojem zespołu Matchbox Twenty, w którym usłyszeć można progresję 1, 4, 6, 5 – znajduje się ona w intrze oraz refrenach. W zwrotkach akordy ułożone są nieco inaczej, jednak nadal są one proste do zagrania. Warto zauważyć, że w tej progresji znajduje się tylko jeden akord barowy, co czyni ją wyjątkowo wygodną i łatwą do gry i nauki. A jednocześnie dzięki temu, że występuje chociaż jeden chwyt barré, utwór ten pomoże Ci zbudować siłę dłoni i palców, przez co będzie Ci łatwiej grać bardziej złożone utwory w przyszłości.
To niesamowite, jak wiele utworów wykorzystuje te same sekwencje akordów, prawda? Dzieje się tak, ponieważ istnieje więcej czynników, które stanowią o wyjątkowości piosenki — np. rytm, melodia, tekst. Dzięki temu same progresje akordów mogą być takie same lub podobne w wielu utworach.
Ucząc się tych prostych sekwencji, będziesz w stanie zagrać dziesiątki utworów. W dodatku pamiętaj, że możesz stosować tę wiedzę także na innych instrumentach np. klawiszach. Wystarczy, że będziesz codziennie i sumiennie ćwiczyć.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat popularnych zagadnień dotyczących nauki gry na gitarze? Sprawdź 5 najpopularniejszych pytań, które zadają sobie początkujący gitarzyści.
Ćwicz z metronomem — pobierz Camtronome
Jeśli zależy Ci na tym, żeby płynnie grać różne sekwencje akordów, w tym opisane przez nas popularne progresje, ważna jest systematyczność, ale i trzymanie się odpowiedniego rytmu. Tempo, akcenty i metrum stanowią, między innymi, o unikalności konkretnego utworu, dlatego ćwicząc, skup się na rytmice tak samo, jak na każdym innym niuansie związanym z muzyką. W tym celu najlepiej skorzystaj z metronomu, czyli programu, który wskaże Ci odpowiedni rytm i tempo za pomocą dźwiękowych sampli. Najwygodniejszą opcją jest pobranie aplikacji Camtronome, którą zawsze będziesz mieć przy sobie, na swoim smartfonie, a która stworzona została z myślą o wzbogaceniu standardowego metronomu o wiele ciekawych i przydatnych funkcji!