W tym poście skupimy się na ważnych zagadnieniach z teorii muzyki, które warto zgłębić w tym roku.
Jeśli grasz na instrumencie lub instrumentach, każdy moment jest dobry na postawienie nowych celów lub zwiększenie poprzeczki. Rozwój w muzyce jest niezwykle ważny — dzięki niemu Twoja gra na instrumencie będzie o wiele ciekawsza, a jeśli komponujesz własne utwory, nabiorą one całkowicie nowego brzmienia. Świetną opcją dla każdego muzyka będzie szczegółowa nauka zagadnień związanych z teorią muzyki. Może nie wydaje się to oczywiste, ale świadomość działania pewnych elementów teorii muzyki może pomóc Ci, i to bardzo, w codziennej grze na instrumencie.
Na przykład gitarzysta, który wie, dlaczego powinien wykonać podciągnięcie dźwięku dokładnie o jeden ton, zagra czyściej i dokładniej. Innymi słowy, wiedza teoretyczna wcale nie jest czymś, co nie przekłada się na praktykę.
Czego warto nauczyć się, jeśli chodzi o teorię muzyki?
Jeśli chodzi o teorię muzyki, to zagadnień jest naprawdę wiele. Dlatego na dobry początek koniecznie musisz wiedzieć, jak ustalić priorytety i zorganizować sobie naukę tak, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. W związku z tym podpowiemy Ci, jakie tematy związane z teorią muzyki powinny zainteresować Cię w pierwszej kolejności.
1. Skale i interwały
To zdecydowanie interesujący temat na początek, jeśli chodzi o teorię muzyki, ponieważ skale są podstawą wszystkiego. Wyznacza się je za pomocą poszczególnych interwałów, tak więc, jeśli zapamiętasz poszczególne ich sekwencje, będziesz mógł z łatwością wyznaczać różne istniejące skale muzyczne w dowolnej tonacji. Dlaczego jest to pomocne?
Otóż ułatwi Ci to komponowanie instrumentalnych solówek, melodii wokalu, linii basu itp.
Ponadto dobrze znając skale oraz interwały, będziesz mógł łatwo komponować całe piosenki. Innymi słowy, opanowanie skal i interwałów sprawi, że rozwiniesz się technicznie i twórczo.
2. Budowa akordów
Kolejnym ważnym tematem, jeśli chodzi o teorię muzyki dla początkujących, jest budowa akordów. Na początek warto wiedzieć, że istnieją akordy złożone z trzech nut (triady) i czterech nut (tetrady). A nuty, które składają się na akord, pochodzą z wybranej skali. Więc jeśli znasz już skale i interwały, znacznie łatwiej będzie ci zrozumieć akordy.
Ponadto wiedza o tym, które nuty składają się na akord, pomoże Ci zapamiętać jego brzmienie i zrozumieć, dlaczego występują w nim np. septymy lub dysonanse.
Rodzaje akordów
Akordy dzielą się na kilka rodzajów: durowe, molowe, zwiększone, zmniejszone, durowe septymowe, molowe septymowe itp. Najczęściej używane są akordy durowe i molowe, a w niektórych popularnych utworach usłyszeć można także różnego rodzaju akordy septymowe.
Jednym ze sposobów na naukę budowy akordów jest tworzenie ich, zaczynając od określenia ich rodzaju. Akordy są zbudowane na podstawie struktury interwałowej, taką jak na przykład triada durowa (trzy nuty), która uwzględnia prymę akordu (tona) plus cztery półtony, aby określić drugą nutę akordu i plus trzy półtony, aby określić trzecią nutę akordu na podstawie drugiej znalezionej nuty. Metoda ta pozwala poradzić sobie w każdych okolicznościach, jeśli nauczysz się podstawowej struktury dowolnego typu akordu.
Dla przykładu:
Jeśli chcesz stworzyć akord Cdur, zaczynasz od prymy C, następnie liczysz 4 półtony, czyli kolejnym dźwiękiem będzie E, a następnie liczysz 3 półtony, czyli ostatnim dźwiękiem będzie G. Tym sposobem możesz wyznaczyć każdą triadę durową. Cdur = C, G, E.
3. Pole harmoniczne
Jest to jeden z najszerszych tematów teorii muzyki. Dlatego niemożliwe jest zrozumienie pola harmonicznego bez nauczenia się interwałów, skal i budowy akordów. Istnieje kilka rodzajów pól harmonicznych, a ich znajomość znacznie ułatwia na przykład naukę progresji akordów w piosence. Ponadto pole harmoniczne jest niezbędnym elementem teorii muzyki dla tych, którzy chcą komponować.
4. Harmonia
Harmonia odnosi się do grupy nut granych jednocześnie. Oznacza to, że jest podstawą pola harmonicznego. Istnieją jednak instrumenty melodyczne, to znaczy takie, na których nie gra się akordów. Tak jest w przypadku instrumentów dętych i instrumentów smyczkowych, takich jak skrzypce i wiolonczela. W przypadku instrumentów melodycznych, aby stworzyć akord, każdy z nich musi zagrać poszczególną nutę z triady/tetrady akordu. Podobnie jest w przypadku aranżacji wokalnych (na przykład chórów), gdzie każda osoba śpiewa jedną z nut składających się na akord. Z tego powodu harmonia jest jednym z podstawowych tematów teorii muzyki dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na przykład o aranżacjach. Ponadto znajomość harmonii pomaga przy odtwarzaniu ze słuchu linii melodycznej konkretnego instrumentu w danym opracowaniu.
5. Melodia
Melodia jest podstawowym elementem muzyki, dlatego jest jednym z najważniejszych zagadnień teorii muzyki. Pierwsze kompozycje w historii powstawały, wyłącznie bazując na melodii, jeszcze bez harmonii. Każda sekwencja nut, grana lub śpiewana jedna po drugiej, jest łatwiej przyswajana przez ludzką pamięć. Dlatego melodie wokalne są najbardziej zapamiętywane podczas nucenia piosenki.
Jednak są też niezapomniane instrumentalne solówki i riffy, takie jak np. klasyczny rockowy utwór Smoke On The Water, skomponowany przez Deep Purple.
6. Czytanie nut
Zapis nutowy to najpopularniejszy i używany od zawsze zapis muzyki. Pozwala on muzykom na „przeczytanie” i później odtwarzanie utworu bez uprzedniego wysłuchania go.
Czytanie nut w połączeniu z ciągłą praktyką tej umiejętności pozwoli Ci osiągnąć biegłość w trafnej interpretacji zapisu nutowego. Możesz także ćwiczyć swoją grę na instrumencie poprzez czytanie partytury. Ponadto ci, którzy umieją czytać nuty, znacznie powiększają swój repertuar.
7. Rytm
Kolejnym ważnym tematem dotyczącym teorii muzyki jest rytm. Studiowanie różnych koncepcji związanych z rytmem pozwoli Ci zrozumieć różne metrum i rytmy pojawiające się w utworach. Dzięki dobremu poczuciu rytmu i znajomości teorii będzie Ci łatwiej grać na każdym instrumencie, ponieważ każdy element muzyki ma rytm, czy to melodia wokalna, linia basu, riff itp. Rytmy te są definiowane przez formuły metrum, które opisują uderzenia w takcie. Tak więc rozwijanie swojej wiedzy odnośnie rytmu pozwoli Ci, między innymi opanować groove i tempo.
Poczucie rytmu jest niezwykle ważnym elementem gry na każdym instrumencie. Warto ćwiczyć je regularnie, a do tego przydatnym narzędziem jest metronom.
Naucz się, jak korzystać z metronomu w 3 ćwiczeniach!
Skoro już wiesz, jakie tematy z teorii muzyki powinieneś studiować, mamy dla Ciebie cenną wskazówkę: poznaj i pobierz aplikacje Camtronome — mobilny metronom na telefon! Aplikacja ta ma szereg przydatnych funkcji, dzięki którym szybciej osiągniesz swoje muzyczne cele:
- możliwość nagrywania video wraz z odpalonym metronomem,
- zaawansowane metronomy, których metrum i tempo zmienia się w czasie — zaprogramuj swój własny metronom,
- tryb ćwiczeń,
- wiele sampli dźwiękowych metronomu do wyboru,
- audio prompter,
- możliwość wgrania własnego podkładu
- podkłady do jammowania, których tempo możesz regulować,
- przycisk „Tap Tempo” i wiele więcej — sprawdź, jak wiele możliwości ma Camtronome!